strona główna
  • bip
03 / 03 / 2020

Promocja książki: „Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach”

Historia nam bliska

Z okazji ukazania się publikacji „Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach”, wydanej przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, gościliśmy 27 lutego w naszej bestwińskiej bibliotece przedstawicieli tego przedsięwzięcia.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

Alicja Skrudlik-Pilch – etnograf, animator kultury, adiunkt w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. W latach od 1994 do 1999  uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej na kierunku Tkactwo artystyczne. Autorka wielu opracowań i książki „Twórcy ludowi z Kęt i okolicy”. W monografii Kęt jest autorką rozdziału „Tradycje kultury ludowej w gminie Kęty”.

Łukasz Gieruszczak – dziennikarz, redaktor, kulturoznawca, od stycznia 2020 r. dyrektor Muzeum w Kętach. Przy wydawnictwie „Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach” odpowiadał za skład i opracowanie graficzne.

Dyrektor Muzeum stwierdził, że wydawnictwo to jest pierwszą próbą tak szerokiego spojrzenia na lokalną historię. Naukowe opracowania, różnorodność przytaczanych materiałów pozwalają sądzić, że publikacja jest doskonałym elementem promocji gminy na arenie regionalnej i krajowej, a rzetelność wykonania czyni z monografii pozycję niezwykle pomocną – o czym przekonują twórcy – dla kilku następnych pokoleń kęczan, zarówno w perspektywie edukacyjnej, jak i hobbystycznej. Potwierdzają to słowa jednego z recenzentów, dra hab. Lecha Krzyżanowskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: – Zarówno podjęty temat, jak i sposób jego opracowania nie budzą wątpliwości. Książka poszerzy znacznie wiedzę nie tylko o samym mieście, ale i o zachodnich krańcach Galicji, przez co stanie się pomocna dla kolejnych pokoleń historyków podejmujących te zagadnienia.

Książkę tworzą teksty dwunastu autorów, którzy pracowali  pod okiem trójki redaktorów: dr Konrada Meusa (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), dr Marty Tylzy-Janosz oraz Doroty Żurek (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie). Autorzy to na co dzień pracownicy uniwersytetów: Pedagogicznego, Jana Pawła II, Śląskiego czy Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W prace byli też zaangażowani badacze z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej czy bielskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Swój udział w projekcie mają też pracownicy Muzeum w Kętach.

Warto dodać, że badania prowadzono m.in. w Warszawie, Krakowie, w Wiedniu, Jerozolimie, we Lwowie oraz – rzecz jasna – na terenie gminy Kęty.”

Podczas spotkania przekonaliśmy się, że łączy nas wiele – wspólna historia- Księstwo Oświęcimskie,  Habsburgowie itd. ale tez np. strój laski. I właśnie w tej kwestii głównie rozwinęła się gorąca dyskusja .

Dziękujemy za poszerzenie naszej wiedzy historycznej i etnograficznej o naszym regionie.

Teresa Lewczak – GBP Bestwina

GALERIA ZDJĘĆ