75 lat LKS "Przełom" Kaniów
Żółto-zielony dom
Jubileusz 75-lecia LKS „Przełom” Kaniów
Klub to dom, który został przez założycieli wzniesiony od fundamentów, następne pokolenia wzmacniają go i upiększają - porównanie użyte przez prezesa Grzegorza Wieczorka jest bardzo trafne, 75-letni już LKS „Przełom” Kaniów to już właściwie nie tyle dom, co wspaniała willa. 2 marca w Domu Strażaka w Kaniowie zorganizowano jubileuszową uroczystość, która ożywiła wspomnienia związane z wyjątkowa wspólnotą sportowców, działaczy i kibiców.
„Przełom” nie powstał w sportowej próżni. Sekretarz klubu, Mirosław Kołodziejczyk przypomniał, że już w 1911 roku zaistniało w Kaniowie stowarzyszenie o nazwie „Braterstwo”, natomiast w 1928 r. powołano tamtejsze „Oświatowe Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych” – organizację wielosekcyjną, w której grano także w piłkę nożną. Pierwsze boisko funkcjonowało obok stawu młyńskiego, kolejne – już po II wojnie światowej na terenie byłego pastwiska dworskiego na „Strumieńcu”. W 1945 r. reaktywowano Robotniczy Klub Sportowy Kaniów, natomiast ważną datą jest rok 1949 – właśnie wtedy zarejestrowano i zgłoszono do rozgrywek klasy „C” Ludowy Zespół Sportowy Kaniów, a jego pierwszym prezesem został Alojzy Góra. Nazwę „Przełom” przyjęto w 1973 r., pochodzi ona oczywiście od funkcjonującej wówczas Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej.
Młodsi pasjonaci sportu być może zdziwili się bardzo, gdy podczas gali jubileuszowej w przygotowanej na tę okazję prezentacji multimedialnej przypominano, że LKS „Przełom” Kaniów stał nie tylko futbolem. Osiągnięcia takich zawodników jak Bogdan Bularz czy Emil Sieracki były chlubą sekcji kajakowej (jej spadkobiercą jest obecny UKS „Set”). Istniała sekcja lekkoatletyczna, szachowa, a nawet artystyczna, wystawiająca cieszące się szeroką sławą sztuki teatralne. Z kolei powstała w 1979 r. sekcja wędkarska przekształciła się w 2015 r. w odrębne stowarzyszenie „Kaniowski Karp Królewski”.
Od 2011 r. u sterów klubu stoi Grzegorz Wieczorek, mogący zawsze liczyć na zarząd, sztab szkoleniowy i istniejący od 1990 r. Klub Kibica. Obecnie „Przełom” to wielka rodzina około 160 zawodników trenujących piłkę nożną w drużynach seniorów, odbojów i w ekipach młodzieżowych. Ostatnie lata to także dynamiczny rozwój infrastruktury klubowej. W okolicznościowym przemówieniu prezes wspomniał o licznych inwestycjach, jakie poczyniono: remonty na płycie boiska i w budynku klubu, nowe nagłośnienie, tablica wyników, prace poprawiające estetykę i jeszcze mnóstwo innych zadań, wykonywanych najczęściej społecznie. Pod względem czysto sportowym również jest dynamicznie. Memoriał Karola Ryszki, Turniej Dzikich Drużyn, czy rozgrywki dziecięco-młodzieżowe jakie organizuje trener Mariusz Cupriak. Atrakcyjne letnie Święto Sportu przyciąga uczestników nie tylko z gminy Bestwina. Będzie jeszcze ciekawiej – gdy powstanie nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, możliwości „Przełomu” zdecydowanie się zwiększą.
Nic dziwnego, że 75-lecie fetowano hucznie, stoły uginały się od pucharów, odznaczeń, dyplomów… Odznaczenie w formie pamiątkowej plakietki otrzymał zresztą w prezencie każdy z gości. Spośród działaczy, samorządowców, ludzi kultury, członków stowarzyszeń itd. warto podkreślić obecność wiceprezesa PZPN, a zarazem prezesa ŚlZPN Henryka Kuli. Wraz z nim przybyli m.in. prezes Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Marek Kubica i zastępca prezesa Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS Andrzej Wojtanowicz. Starostę bielskiego Andrzeja Płonkę reprezentowała członek Zarządu Powiatu Dorota Nikiel, natomiast władze gminy Bestwina – wójt Artur Beniowski wraz z przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Stanclikiem. Wójtowi złożono specjalne podziękowana za wieloletnią i efektywną współpracę ze środowiskiem piłkarskim. W imieniu posła na Sejm RP Przemysława Drabka przemawiał radny powiatu bielskiego Łukasz Pasierbek, przekazano ponadto na ręce prezesa statuetki, puchary, piłki i kwiaty od związków sportowych, samorządu gminnego i powiatowego, stowarzyszeń, klubów sportowych i wielu innych instytucji.
Żaden jubileusz nie możne obejść się bez odznaczeń indywidualnych. Oto lista osób nagrodzonych w dniu 2 marca 2024 r. na 75-leciu LKS „Przełom” Kaniów:
Złota Odznaka Honorowa PZPN – Stanisław Stwora; Srebrna – Wiesław Kucharski, Tadeusz Bodzek, Grzegorz Ciućka; Brązowa – Grzegorz Wieczorek.
Złota Odznaka Honorowa ŚlZPN – Henryk Wilczek; Srebrna – Mirosław Kołodziejczyk, Andrzej Michalski; Brązowa – Andrzej Piekiełko.
Honorowa Odznaka LZS – Andrzej Furczyk, Artur Droździk, Sławomir Radzik, Ryszard Kowalik, Marek Lis, Mariusz Głombek, Jarosław Łanocha, Emil Wilczek.
Zwieńczeniem gali i wspaniałym prezentem od klubu stał się występ Krzysztofa Hanke, artysty kabaretowego i aktora, znanego m.in. z kabaretu „Rak” i serialu „Święta Wojna”. Pan Krzysztof nawiązał z publicznością wspaniały kontakt i niestrudzenie pozował do fotografii.
-
Więcej:
- GALERIA
Sławomir Lewczak
-
Data ostatniej zmiany
2024-03-25 14:09:08
Data utworzenia
2024-03-04 12:18:27
Udostępnił
Tomasz Kiedroń
-
Menu Opis Data Czynność Osoba Aktualności 75 lat LKS "Przełom" Kaniów 2024-03-25 14:09:08 Aktualizacja Tomasz Kiedroń Aktualności 75 lat LKS "Przełom" Kaniów 2024-03-04 12:18:27 Utworzenie Tomasz Kiedroń