strona główna
  • bip

Uchwała Nr XXIV/179/2005 - w sprawie: regulaminu udzielania pomocy materialnej


 

UCHWAŁA NR XXIV / 179 / 2005
Rady Gminy Bestwina

z dnia 14 kwietnia 2005 r.


w sprawie : regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym


Na podstawie art. 18 ust 2 pkt 15, art.40 ust 1, art. 41 ust 1 oraz art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( j.t. Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz. 1591 ze zm. ) oraz art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( j.t. Dz.U. z 2004r. Nr 256 poz.2572 ze zm. )


Rada Gminy Bestwina
uchwala:


§ 1

Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Bestwina

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa śląskiego.

 


załącznik do uchwały

REGULAMIN

udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Bestwina

 

Przepisy wstępne

§ 1

1. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, zwany w dalszej treści regulaminem,  obowiązuje na terenie gminy Bestwina i ma zastosowanie do podmiotów, o których mowa w art. 90b ust 3 ustawy.
2. Ilekroć w dalszej części regulaminu jest mowa o ustawie rozumie się przez to ustawę o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. ( j.t. Dz. U. z 2004r. Nr 256 poz.2572 ze zm. )
3. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o uczniu - rozumie się przez to osoby wymienione w art. 90 b ust. 3 i 4 ustawy
4. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o kryterium dochodowym należy przez to rozumieć miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie, o której mowa w art. 8 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 - o pomocy społecznej
5. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o kwocie zasiłku rodzinnego  należy przez to rozumieć kwotę, o której mowa w art. 6 ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. - o świadczeniach rodzinnych


§ 2

Regulamin określa sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego, formy, tryb i sposób udzielenia tego stypendium oraz tryb i sposób udzielenia zasiłku szkolnego, przy uwzględnieniu kryteriów, o których mowa w art. 90f ustawy.


Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego


§ 3

1. Wysokość stypendium szkolnego uzależniona jest od dochodu na osobę w rodzinie i wynosi:

a. dochód w wysokości do 30% kryterium dochodowego  - 170% kwoty zasiłku rodzinnego
b. dochód od 30 % do 60 % kryterium dochodowego  - 140% kwoty zasiłku rodzinnego
c.  dochód od 60% do 90% kryterium dochodowego  - 110% kwoty zasiłku rodzinnego
d. dochód od 90% do 100% kryterium dochodowego -   80% kwoty zasiłku rodzinnego


2. W przypadku gdy w rodzinie ucznia występuje jedna z okoliczności o których mowa w art.90d ust 1 ustawy stypendium szkolne ulega podwyższeniu o 30% kwoty zasiłku rodzinnego.


§ 4

1. Wysokość stypendium szkolnego realizowanego w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo ustala się przy odpowiednim zastosowaniu § 3.
2. W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria dochodowe określone w § 3 pkt.1 będzie większa, niż liczba stypendiów do rozdysponowania - pierwszeństwo w otrzymaniu stypendium będą mieli uczniowie z rodzin, w których występują przypadki określone w art. 90 d ust. 1 Ustawy.

 

Formy udzielania stypendium szkolnego


§ 5

 Stypendium szkolne może być udzielane uczniowi w formie:
 
1. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, w szczególności udziału w wyrównawczych zajęciach edukacyjnych i innych przedsięwzięciach realizowanych przez szkołę jak: wyjazdy do teatru, na wycieczki szkolne, zielone szkoły itp.
2. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, a w szczególności: nauki języków obcych, zajęć muzycznych, komputerowych, sportowych, zajęć na basenie i innych.
3. Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników,  encyklopedii, słowników i innych książek pomocniczych do realizacji procesu dydaktycznego, zeszytów, plecaków (tornistrów), strojów sportowych i innego wyposażenia ucznia wymaganego przez szkołę.
4. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów dla uczniów, o których mowa w art. 90d ust. 4 ustawy związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania a w szczególności: zakwaterowania w bursie lub internacie, kosztów transportu środkami komunikacji zbiorowej.
5.  świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w formach określonych w pkt. 1 - 3 a w przypadku ucznia szkoły ponadgimnazjalnej w formie określonej w pkt. 4 nie jest zasadne lub możliwe.
6. świadczenia pieniężnego dla słuchacza kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych oraz kolegium pracowników służb społecznych, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w formach określonych w pkt. 1 - 4 nie jest zasadne lub możliwe.

 

Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego


§ 6


1. Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego wraz z wymaganymi ustawą załącznikami składa się w Urzędzie Gminy na dziennik podawczy.
2. Stypendium szkolne w formie przewidzianej w § 5 pkt. 1 i 2 jest realizowane poprzez zapłatę należności za udział ucznia w zajęciach edukacyjnych przelewem na rachunek podmiotu zajęcia te organizującego, a w przypadkach uzasadnionych w  inny sposób uzgodniony z wnioskodawcą.
3. Stypendium szkolne w formie rzeczowej, przewidzianej w § 5 pkt. 3, jest udzielane poprzez dostarczenie uczniowi do rąk własnych lub za pośrednictwem szkoły do której uczęszcza podręczników lub wyposażenia wskazanego przez ucznia i zaakceptowanego przez szkołę lub na podstawie częściowej lub całkowitej refundacji kosztów poniesionych przez ucznia na podstawie przedłożonych przez niego oryginałów faktur lub rachunków.
4.  Stypendium szkolne przewidziane w § 5 pkt. 4 jest udzielane poprzez zwrot kosztów biletów miesięcznych na dojazdy do szkoły położonej poza miejscem zamieszkania ucznia albo poprzez sfinansowanie (dofinansowanie) kosztów zakwaterowania w bursie lub internacie w miejscowości właściwej dla siedziby szkoły.
5. Stypendium szkolne przewidziane w § 5 pkt. 5 i 6 jest wypłacane z góry kwartalnie, pierwszego dnia roboczego miesiąca za okres za który przysługuje, w formie gotówkowej, w kasie Urzędu Gminy w godzinach urzędowania lub w formie bezgotówkowej, na rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy, za pisemną zgodą wnioskodawcy.

 

 


Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego
 

§ 7



 Zdarzeniami losowymi uzasadniającymi przyznanie zasiłku szkolnego są w szczególności:

1. pożar lub wypadek, w wyniku którego nastąpiło zniszczenie lub uszkodzenie mienia i wyposażenia niezbędnego do realizacji procesu edukacyjnego przez ucznia,
2. kradzież, której skutkiem było pozbawienie ucznia mienia lub wyposażenia niezbędnego do realizacji procesu edukacyjnego przez ucznia,
3. inne zdarzenie losowe, które spowodowało czasową niemożliwość lub znacznie ograniczyło możliwość prawidłowego realizowania przez ucznia procesu edukacyjnego,
4.  inne istotne zdarzenia losowe uzasadniające wypłatę zasiłku.


§ 8

1. Zasiłek szkolny przyznaje się oceniając sytuację materialną i losową ucznia indywidualnie.
2. Do trybu i sposobu udzielania zasiłku szkolnego mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 6 pkt 1, 3 i 5.


Przepisy końcowe

§ 9

Niniejszy regulamin wchodzi w życie w trybie i na zasadach określonych uchwała organu stanowiącego gminy o jego zatwierdzeniu.